Geri ödeme politikası

30 günlük bir iade politikamız var; bu, iade talebinde bulunmak için teslim edildiğinizde 30 gününüzün verildiği gelir. 

İade uygun olmak için, öğenizin aldığınız koşulla aynı durumda, giyilmemiş veya kullanılmamış, etiketli ve orijinalinde olması gerekir. Ayrıca makbuza veya satın alma belgesine de ihtiyacınız olacak. 

İade başlatmak için support@caprazonline.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz . İadeniz iade edilirse, bedeli bir nakliye etiketi ile paketinizi nasıl ve nereye göndereceğinize talimatlar göndereceğiz. Önce iade talebinde bulunmadan önce geri gönderilen ürünler kabul edilmeyecektir. 

İade sorusu için support@caprazonline.combizimle iletişime geçebilirsiniz .


Hasarlar ve sorunları 
Lütfen siparişinizi aldıktan sonra ve kusurlu, hasarlıysa veya yanlış ürün aldıysanız bizimle iletişime geçerek, böylece değerlendirebilir ve düzeltebiliriz.


İstisnalar / IADE 
edilemeyen Ürünler Bozulabilir Ürünler (Gıda, çiçekler Veya bitkiler gibi), Özel Ürünler (Özel siparişler Veya kişiselleştirilmiş Ürünler gibi) ziyaretinde Kişisel Bakım Ürünleri (güzellik Ürünleri gibi) gibi beligbli Ürün Türleri IADE edilemez. Ayrıca tehlikeli maddeler, yanıcı sıvılar veya gazlar için iade kabul etmiyoruz. Ürününüzle ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa lütfen bizimle geçin. 

Maalesef indirimli ürünler veya hediye kartlarının iadelerini kabul edemiyoruz.


Değişimler 
İstediğinizden emin olduğunuzdan emin olmanın en hızlı yolu, ürün iade edilme ve iade kabul edildiğinde, yeni ürün için ayrı bir satın alma işlemi gerçekleştirin.


Geri ödemeler İadenizi 
inceledikten sonra sizi bilgilendireceğiz ve geri ödemenin onaylanıp onaylanmadığını bildireceğiz. Onaylanırsa, orijinal ödeme yönteminize göre otomatik olarak geri ödeme alacaksınız. Lütfen bankanızın veya kredi kartı şirketinizin de geri ödemeyi işleme koyup göndermesinin biraz zaman alabileceğini unutmayın.